Search GWG Site
Search Web Site

Athletics Field Results

 

Women's Long Jump  July 19,1998

Place

Cty Name Dist
1 USA Shana Williams 6.92
2 RUS Lyudmila Galkina 6.84
3 GRE Niki Xanthou 6.83
4 USA Dawn Burrell 6.82
5 RUS Tatyana Kotova 6.66
6 USA Sharon Couch-Jewell 6.57
7 USA Yuan Hunt 6.44
8 NGR Chioma Ajunwa

 

Women's Pole Vault  July 19,1998

Place

Cty Name Hght
1 RUS Yelena Belyakova GWGR  4.38
2 AUS Emma George 4.30
3 ISL Vala Flosadottir 4.20
4 UKR Anzela Balakhonova 4.20
5 AUS Tatyana Gregorieva 4.20
6 USA Kellie Suttle 4.10
7 USA Melissa Price 4.10
8 CHN Sun Caiyun 4.10
9 CZE Daniela Bartova 4.00
10 USA Kim Becker 3.80
11 USA Stacy Dragila .00

 

Women's Shot Put  July 19,1998

Place

Cty Name Dist
1 RUS Irina Korzhanenko 19.94
2 USA Connie Price-Smith 19.46
3 UKR Valentina Fedyushina 19.07
4 GER Nadine Kelinert 18.55
5 USA Teri Tunks 18.30
6 GBR Judy Oakes 18.12
7 USA Tressa Thompson 17.30
8 USA Dawn Dumble 16.68

 

Men's Discus  July 19,1998

Place

Cty Name Dist
1 RUS Dmitri Shevchenko 64.81
2 USA Andy Bloom 63.97
3 USA John Godina 62.84
4 CAN Jason Tunks 62.53
5 EST Aleksandr Tammert 62.21
6 USA Casey Malone 61.39
7 RUS Sergei Lyakhov 60.14
8 RUS Vasili Kaptyukh 57.75
9 USA Carl Brown 57.42

 

Men's Javelin - July 19,1998

Place

Cty Name Dist
1 RUS Sergei Makarov 84.11
2 USA Tom Pukstys 79.86
3 AUS Andrew Currey 78.50
4 USA Mark Fletcher 75.36
5 USA Ed Kaminski 74.08
6 USA Josh Johnson 73.60

 

Men's Shot Put  July 19,1998

Place

Cty Name Dist
1 USA John Godina 21.45
2 USA CJ Hunter 20.79
3 USA Adam Nelson 20.39
4 UKR Yuri Belonog 20.26
5 USA Gregg Tafralis 20.23
6 CAN Brad Snyder 19.62
7 USA Kevin Toth 19.45
8 RUS Pavel Chumachenko 17.53
9 GER Oliver-Sven Buder

 

Athletics Track Results

 

Women's 100m  July 19,1998

Place

Cty Name Time
1 USA Marion Jones GWGR  10.90
2 UKR Zhanna Pintusevich 11.09
3 USA Inger Miller 11.18
4 JAM Merlene Ottey 11.21
5 USA Chryste Gaines 11.23
6 BAH Debbie Ferguson 11.30
7 RUS Natalya Voronova 11.58
8 CHN Li Xuemei 11.59

 

Women's 800m  July 19,1998

Place

Cty Name Time
1 MOZ Maria Mutola 1:58.83
2 USA Jearl Miles-Clark 1:59.08
3 USA Joetta Clark 2:00.02
4 USA Meredith Valmon 2:00.10
5 GBR Diane Modahl 2:02.01
6 RUS Anna Bagmut 2:05.78
7 USA Hazel Clark 2:08.68

 

Women's 3,000m Steeple  July 19,1998

Place

Cty Name Time
1 RUS Svetlana Rogova 09:57.62
2 ROM Daniela Petrescu 09:58.28
3 USA Lesley Lehane 10:08.29
4 RUS Marina Pluzhnikova 10:16.61
5 CAN Karen Harvey 10:18.24
6 USA Courtney Meldrum 10:31.77
7 USA Tara Haynes 10:32.40
8 USA Elizabeth Jackson 10:45.97

 

Women's 400m Hurdles  July 19,1998

Place

Cty Name Time
1 JAM Deon Hemmings 54.20
2 JAM Debbie-Ann Parris 54.49
3 USA Kim Batten 54.62
4 USA Michelle Johnson 55.18
5 IRL Susan Smith 55.22
6 RUS Yekaterina Bakhvalova 55.69
7 USA LaTanya Sheffield 55.96
8 USA Sandra Glover 56.97

 

Men's 200m  July 19,1998

Place

Cty Name Time
1 TRI Ato Boldon 20.15
2 USA Tyree Washington 20.29
3 BRA Claudinei Da Silva 20.81
4 USA Curtis Perry 20.93
5 USA Allen Johnson 20.94
6 CUB Misael Ortiz 21.13
7 USA Gentry Bradley 21.60
8 RUS Andrei Fedoriv 22.10

 

Men's 400m Hurdles  July 19,1998

Place

Cty Name Time
1 USA Bryan Bronson GWGR  47.15
2 USA Angelo Taylor 47.92
3 USA Joey Woody 48.59
4 FRA Stephane Diagana 48.62
5 RUS Ruslan Mashchenko 48.70
6 AUS Rohan Robinson 48.81
7 ZAM Samuel Matete 48.96
8 USA Derrick Adkins 49.74

 

Athletics Field Results

 

Women's Discus  July 20,1998

Place

Cty Name Dist
1 RUS Natalya Sadova 65.80
2 GER Ilke Wyludda 63.03
3 USA Kristin Kuehl 61.84
4 USA Edie Boyer 60.01
5 CUB Barbara Hechevarria 58.98
6 CHN Cao Qi 58.51
7 USA Dawn Dumble 58.45
8 AUS L.M. Vizaniari 58.43
9 USA Lacy Barnes-Mileham 56.40

 

Women's High Jump  July 20,1998

Place

Cty Name Hght
1 USA Tisha Waller 1.97
2 RUS Yuliya Lyakhova 1.93
2 USA Amy Acuff 1.93
4 LIT Nele Zilinskiene 1.93
5 RUS Yelena Gulyayeva 1.89
6 USA Karol Jenkins 1.89
7 USA Lisa Coleman 1.80

 

Men's Long Jump  July 20,1998

Place

Cty Name Dist
1 CUB Ivan Pedroso 8.54
2 USA Erick Walder 8.38
3 JAM James Beckford 8.34
4 USA Sean Robbins 8.33
5 USA Kevin Dilworth 8.13
6 RUS Stanislav Tarasenko 7.63
7 RUS Kirill Sosunov 7.30

 

Athletics Track Results

 

Women's 100m Hurdles  July 20,1998

Place

Cty Name Time
1 USA Angie Vaughn 12.72
2 JAM Gillian Russell 12.78
3 JAM Michelle Freeman 12.85
4 USA Miesha McKelvy 12.92
5 SLO Brigita Bukovec 13.19
6 USA Melissa Morrison 13.39
7 USA Cheryl Dickey 13.40
RUS Svetlana Laukhova DNF

 

Women's 200m  July 20,1998

Place

Cty Name Time
1 USA Marion Jones GWGR  21.80
2 UKR Zhanna Pintusevich 22.46
3 JAM Beverly McDonald 22.67
4 USA Cheryl Taplin 22.79
5 AUS Nova Peris-Kneebone 22.99
6 USA Zundra Feagin-Alexander 23.30
7 USA Carlette Guidry 23.18
8 RUS Yekaterina Leshcheva 23.33

 

Men's 110m Hurdles  July 20,1998

Place

Cty Name Time
1 USA Mark Crear GWGR  13.06
2 USA Allen Johnson 13.10
3 USA Reggie Torian 13.16
4 GBR Colin Jackson 13.17
5 CUB Anier Garcia 13.39
6 USA Tony Dees 13.61
7 USA Dudley Dorival 13.71
8 RUS Sergei Manakov 13.96

 

Men's 20km Walk  July 20,1998

Place

Cty Name Time
1 RUS Ilya Markov 1:23:29.70
2 MEX Daniel Garcia 1:25:52.30
3 ECU Jefferson Perez 1:29:18.40
4 RUS Mikhail Shchennikov 1:29:35.80
5 USA Gary Morgan 1:36:48.10
6 USA Curt Clausen 1:37:55.80
7 USA Jonathan Matthews 1:38:13.40
MEX Bernardo Segura DQ
USA Tim Seaman DQ

 

Men's 3,000m Steeple  July 20,1998

Place

Cty Name Time
1 KEN Bernard Barmasai GWGR  08:14.26
2 KEN John Kosgei 08:18.40
3 MAR Brahim Boulami 08:20.00
4 USA Pascal Dobert 08:23.61
5 USA Tony Cosey 08:27.60
6 USA Tom Nohilly 08:29.35
7 USA John Mortimer 08:36.30
8 ALG Bachdad Racham 09:08.69
KEN Moses Kiptinui DNF

 

Men's 800m  July 20,1998

Place

Cty Name Time
1 KEN Patrick Ndururi 01:45.30
2 CUB Norberto Tellez 01:45.92
3 KEN David Kiptoo 01:46.50
4 USA Mark Everett 01:46.69
5 USA Johnny Gray 01:47.20
6 USA Trinity Townsend 01:47.18
7 USA Trinity Gray 01:47.19
8 RUS Andrei Loginov 01:51.67

 

Decathlon Results

 

Decathlon - July 20,1998

Place

Cty Name Points
1 USA Dan O'Brien GWGR  8755
2 USA Chris Huffins 8576
3 CZE Tomas Dvorak 8428
4 EST Erki Nool 8386
5 CAN Mike Smith 8171
6 FIN Eduard Hamalainen 8136
7 USA Brian Brophy 6874
8 USA Ricky Barker 3986

 

100m

Place

Cty Name Result Points
1 USA Chris Huffins 10.68 933
2 USA Dan O'Brien 10.71 926
3 EST Erki Nool 10.89 885
4 CZE Tomas Dvorak 11.00 861
5 USA Ricky Barker 11.17 823
6 FIN Eduard Hamalainen 11.21 814
7 CAN Mike Smith 11.40 774
8 USA Brian Brophy 11.71 709

 

Long Jump

Place

Cty Name Result Points
1 USA Chris Huffins 7.85 1022
2 USA Dan O'Brien 7.78 1005
3 EST Erki Nool 7.77 1002
4 CZE Tomas Dvorak 7.48 930
5 USA Brian Brophy 7.36 900
6 FIN Eduard Hamalainen 7.28 881
7 USA Ricky Barker 7.18 857
8 CAN Mike Smith 7.17 854

 

Shot Put

Place

Cty Name Result Points
1 CAN Mike Smith 16.78 899
2 CZE Tomas Dvorak 16.08 856
3 FIN Eduard Hamalainen 15.90 845
4 USA Dan O'Brien 15.67 831
5 USA Chris Huffins 15.66 830
6 USA Brian Brophy 15.38 813
7 EST Erki Nool 14.77 776
8 USA Ricky Barker 14.41 753

High Jump

Place

Cty Name Result Points
1 USA Chris Huffins 2.14 934
2 USA Dan O'Brien 2.11 906
3 CAN Mike Smith 2.02 822
4 USA Brian Brophy 2.02 822
5 FIN Eduard Hamalainen 1.96 767
6 USA Ricky Barker 1.93 740
7 CZE Tomas Dvorak 1.87 687
8 EST Erki Nool 1.87 687

 

400m

Place

Cty Name Result Points
1 EST Erki Nool 47.10 953
2 FIN Eduard Hamalainen 47.61 928
3 USA Dan O'Brien 48.40 907
4 CZE Tomas Dvorak 48.16 901
5 USA Chris Huffins 48.17 901
6 CAN Mike Smith 49.45 840
7 USA Ricky Barker 50.30 813
8 USA Brian Brophy 51.11 764

 

110 Hurdles

Place

Cty Name Result Points
1 USA Dan O'Brien 13.67 1018
2 CZE Tomas Dvorak 13.99 976
3 USA Chris Huffins 14.14 957
4 FIN Eduard Hamalainen 14.20 949
5 EST Erki Nool 14.67 890
6 CAN Mike Smith 14.94 857
7 USA Brian Brophy 15.25 820
USA Ricky Barker DNS 0

 

Discus

Place

Cty Name Result Points
1 CAN Mike Smith 52.52 923
2 USA Brian Brophy 51.79 908
3 USA Chris Huffins 49.72 865
4 USA Dan O'Brien 48.87 847
5 CZE Tomas Dvorak 47.31 815
6 FIN Eduard Hamalainen 45.81 784
7 EST Erki Nool 41.45 694
USA Ricky Barker DNS 0

 

Pole Vault

Place

Cty Name Result Points
1 USA Dan O'Brien 5.20 972
2 EST Erki Nool 5.10 941
3 FIN Eduard Hamalainen 5.10 941
4 CZE Tomas Dvorak 4.80 849
5 USA Chris Huffins 4.70 819
6 CAN Mike Smith 4.60 790
USA Ricky Barker DNS 0
USA Brian Brophy DNS 0

 

Javelin

Place

Cty Name Result Points
1 EST Erki Nool 71.91 919
2 CZE Tomas Dvorak 70.96 904
3 CAN Mike Smith 69.02 874
4 USA Dan O'Brien 66.31 833
5 USA Chris Huffins 61.12 755
6 FIN Eduard Hamalainen 54.32 653
7 USA Brian Brophy 50.90 602
USA Ricky Barker DNS 0

 

1500m

Place

Cty Name Result Points
1 CZE Tomas Dvorak 04:45.50 649
2 EST Erki Nool 04:46.59 639
3 FIN Eduard Hamalainen 04:57.55 574
4 USA Chris Huffins 04:59.99 560
5 CAN Mike Smith 05:03.81 538
6 USA Brian Brophy 05:04.90 536
7 USA Dan O'Brien 05:08.77 510
USA Ricky Barker DNS 0

Athletics Track Results

 

Women's 10k Walk - July 21,1998

Place

Cty Name Time
1 RUS Yelena Nikolayeva 43:51.97
2 RUS Nadezhda Riyashkina 44:25.99
3 USA Joanne Dow 45:36.92
4 USA Michelle Rohl 46:04.15
5 USA Debbi Lawrence 47:36.97
USA Victoria Herazo DQ
MEX Graciela Mendoza DQ

 

Women's 400 m - July 21,1998

Place

Cty Name Time
1 NGR Falilat Ogunkoya 49.89
2 USA Jearl Miles-Clark 50.43
3 JAM Sandie Richards 50.98
4 USA Monique Hennegan 51.20
5 USA Kim Graham 51.66
6 USA Rochelle Stevens 52.08
7 RUS Irina Rosikhina 52.13
USA Gwen Torrance NS

 


Men's 10,000m - July 21,1998

Place

Cty Name Time
1 KEN Julius Gitahi 27:49.26
2 KEN Simon Maina 27:49.65
3 KEN James Koskei 28:51.02
4 MEX German Silva 29:00.64
5 USA Daniel Browne 29:24.98
6 USA Mebrahtom Keflezighi 29:57.80
7 USA Reuben Reina 30:57.15
8 USA James Menon 31:46.48
GBR Jon Brown DNS

 

Men's Mile - July 21,1998

Place

Cty Name Time
1 ALG Noureddine Morceli 3:53.39
2 KEN William Tanui 3:54.05
3 KEN Daniel Komen 3:54.78
4 USA Jamey Harris 3:55.39
5 RUS Andrei Zadorozhny 3:56.44
6 USA Paul McMullen 3:56.60
7 ALG Ahmed Seghir Krama 3:57.27
8 USA Jason Pyrah 3:59.37
9 USA Steve Holman 4:06.33


Men's 400m - July 21,1998

Place

Cty Name Time
1 USA Michael Johnson GWGR  43.76
2 USA Tyree Washington 44.43
3 USA Antonio Pettigrew 44.78
4 USA Alvin Harrison 44.89
5 USA Butch Reynolds 45.10
6 USA Jerome Young 45.36
7 JAM Davian Clarke 45.56
8 JAM Michael McDonald 45.79


Men's 100m - July 21,1998

Place

Cty Name Time
1 USA Maurice Greene 9.96
2 TRI Ato Boldon 10.00
3 USA Brian Lewis 10.25
4 USA Jon Drummond 10.25
5 USA Dennis Mitchell 10.29
6 CAN Bruny Surin 10.30
7 CAN Donovan Bailey 10.30
8 JAM Tim Harden 10.32


Women's Hammer - July 21, 1998

Place

Cty Name Result
1 ROM Mihaela Melinte WR  72.64
2 RUS Olga Kuzenkova 70.98
3 USA Amy Palmer 66.33
4 AUS Debbie Sosimenko 65.82
5 RUS Alla Davydova 63.77
6 USA Dawn Ellerbe 62.78
7 AMS Lisa Misipeka 62.76
8 USA Anna Norgren 61.27
9 USA Windy Dean 58.03


Women's Javelin - July 21, 1998

Place

Cty Name Result
1 AUS Joanna Stone 66.29
2 CUB Isel Lopez 63.72
3 CUB Sonia Bisset 62.64
4 RUS Oksana Makarova 59.15
5 USA Ann Crouse 53.78
6 USA Lynda Lipson-Blutreich 53.51
7 USA Nicole Carroll 53.30
8 USA Windy Dean 51.87


Men's Triple Jump - July 21, 1998

Place

Cty Name Result
1 GBR Jonathan Edwards 17.65
2 CUB Yoelbi Quesada 17.27
3 USA Lamark Carter 17.07
4 USA Von Ware 16.97
5 USA Robert Howard 16.88
6 DMN Jerome Romain 16.84
7 GER Hrvoje Verzi 16.68
8 USA Kenny Harrison 16.53


Men's Pole Vault - July 21, 1998

Place

Cty Name Result
1 USA Jeff Hartwig 6.01
2 FRA Jean Galfione 5.80
3 USA Pat Manson 5.70
4 USA William Deering 5.70
5 USA Dean Starkey 5.60
6 RUS Vadim Strogalev 5.60
7 RUS Viktor Chistiakov 5.40
7 RUS Igor Trandenkov 5.40
UKR Sergei Bubka No Height


Women's 10,000m - July 22,1998

Place

Cty Name Time
1 KEN Tegla Loroupe 32:15.44
2 KEN Sally Barsosio 32:50.16
3 CHN Dong Yanmei 32:59.85
4 USA Shelly Steely 33:19.18
5 USA Jennifer Rhines 33:44.19
6 AUS Kylie Risk 34:04.35
7 USA Kristin Beaney 34:37.12
8 USA Martha Shue 34:44.13
9 CHN Jiang Bo 35:34.48
  USA Jenny Crain DNF
  RUS Lidiya Vasilevskaya DNF


Women's 4x100m - July 22,1998

Place

Cty Name Time
1 USA Cheryl Taplin
Chryste Gaines
Angie Vaughn
Carlette Guidry
GWGR  42.06
2 BAH Sevatheda Fynes
Chandra Sturrup
Debbie Ferguson
Pauline Davis
42.19
3 RUS Yekaterina Leshcheva
Galina Malchugina
Natalya Voronova
Oksana Ekk
42.62
4 JAM Beverly McDonald
Tanya Lawrence
Donette Brown
Bridgette Foster
43.36


Women's 4x400m - July 22,1998

Place

Cty Name Time
1 JAM Charmaine Howell
Sandie Richards
Tracey Barnes
Deon Hemmings
3:24.76
2 USA Toya Brown
Rochelle Stevens
Monique Hennegan
Kim Graham
3:24.81
3 RUS Tatyana Chebykina
Tatyana Sautkina
Yekaterina Bakhvalova
Irina Rosikhina
3:25.58


Men's 5,000m - July 22,1998

Place

Cty Name Time
1 KEN Luke Kipkosgei 13:20.27
2 MAR Khalid Boulami 13:20.66
3 KEN Tom Nyariki 13:23.34
4 USA Bob Kennedy 13:27.51
5 NZL Robbie Johnston 13:48.01
6 USA Marc Davis 13:50.84
7 IRL Mark Carroll 13:52.76
8 USA Alan Culpepper 13:52.98
9 USA Peter Julian 14:22.32


Men's 4x100 - July 22,1998

Place

Cty Name Time
1 USA Jon Drummond
Tim Harden
Dennis Mitchell
Maurice Greene
GWGR  37.90
2 CAN Brad McCuaig
Glenroy Gilbert
Bruny Surin
Donovan Bailey
38.23
3 CUB Alfredo Garcia
Misael Ortiz
Luis Perez
Anier Garcia
39.34
4 JAM Patrick Brown
Patrick Jarrett
Clarkson Reid
Garth Robinson
39.50
5 RUS Sergei Bychkov
Andrei Fedoriv
Andrei Grigoryev
Sergei Slyukin
39.63


Men's 4x400m - July 22,1998

Place

Cty Name Time
1 USA Jerome Young
Antonio Pettigrew
Tyree Washington
Michael Johnson
WR  2:54.20
2 POL Piotr Ryslukiewicz
Tomasz Czubak
Piotr Haczek
Robert Mackowiak
2:58.00
3 JAM Gregory Haughton
Michael McDonald
Michael Blackwood
Davian Clarke
2:58.33
4 RUS Dmitri Bey
Dmitri Kosov
Boris Gorban
Vladislav Shiryayev
3:06.53

 

Women's Triple Jump - July 22, 1998

Place

Cty Name Result
1 CZE Sarka Kasparkova GWGR  14.76
2 RUS Tatyana Lebedeva 14.14
3 USA Tiombe Hurd 13.63
4 JAM Suzette Lee 13.57
5 USA Cynthea Rhodes 13.56
6 USA Sheila Hudson 13.35
7 TRI Natasha Gibson 13.22
8 USA Stacey Bowers 13.21


Heptathlon

Place

Cty Name Points
1 USA Jackie Joyner-Kersee 6502
2 USA LeShudra Nathan 6479
3 USA Kelly Blair-Labounty 6465
4 LTU Remlgla Nazaroviene 6346
5 RUS Irina Belova 6305
6 POL Urszula Wlodarczyk 6291
7 GER Sabine Braun 5391
8 USA Shelia Burrell 5098

100m Hurdles

Place

Cty Name Result Points
1 USA Shelia Burrell 13.22 1091
2 USA LeShudra Nathan 13.28 1083
3 USA Jackie Joyner-Kersee 13.29 1081
4 LTU Remlgla Nazaroviene 13.35 1072
5 USA Kelly Blair-Labounty 13.46 1056
6 RUS Irina Belova 13.48 1053
7 GER Sabine Braun 13.57 1040
8 POL Urszula Wlodarczyk 13.66 1027


 

© 2001 Goodwill Games, Inc. All Rights Reserved. Terms of Use and Privacy Policy.
GOODWILL GAMES name, logos, and all related indicia are trademarks of Goodwill Games, Inc.