1986 Goodwill Games Results

Swimming

Men's competition
2
50m freestyle
  1. John Sauerland (USA) 23.13
  2. Gennady Prigoda (URS) 23.34
  3. Sergei Smiryagin (URS) 23.37
  4. Ionut Musat (ROM) 23.48
  5. Nikolai Yevseyev (URS) 23.49
  6. Adam Schmidt (USA) 23.58
  7. Dave Kerska (USA) 23.89
  8. Randy Everatt (USA) 24.54
  9. Andree Matck (GDR) 24.58
  10. Stefan Gusgen (FRG) 27.43
100m freestyle
  1. Nikolai Yevseyev (URS) 50.74
  2. Sergei Smiryagin (URS) 50.97
  3. Dave Kerska (USA) 51.09
  4. Gennady Prigoda (URS) 51.17
  5. John Sauerland (USA) 51.61
  6. Randy Everatt (USA) 51.68
  7. Veniamin Tayanovich (URS) 51.76
  8. Adam Schmitt (USA) 52.54
  9. Carlos Scanavino (URU) 52.55
  10. Stefan Gusgan (FRG) 52.60
  11. IIonut Musat (ROM) 52.93
  12. Andree Matck (GDR) 53.19
  13. Andreas Berend (FRG) 53.93
200m freestyle
  1. John Witchell (USA) 1:50.17
  2. Nikolai Yevseyev (URS) 1:50.32
  3. Paul Robinson (USA) 1:51.00
  4. Aleksandr Chayev (URS) 1:51.62
  5. Steffen Liess (GDR) 1:52.13
  6. Veniamin Tayanovich (URS) 1:52.36
  7. Sean Killion (USA) 1:52.41
  8. Jeff Prior (USA) 1:52.94
  9. Carlos Scanavino (URU) 1:54.13
  10. Andree Matck (GDR) 1:54.65
400m freestyle
  1. Sean Killion (USA) 3:51.91
  2. Vladimir Salnikov (URS) 3:52.00
  3. Scott Brackett (USA) 3:52.31
  4. Jeff Proir (USA) 3:53.81
  5. Steffen Liess (GDR) 3:54.80
  6. John Witchell (USA) 3:55.31
  7. Eduard Petrov (URS) 3:55.82
  8. Akhmad Hussein (SYR) 4:16.44
800m freestyle
  1. Vladimir Salnikov (URS) 7:50.64 (NWR)
  2. Eduard Petrov (URS) 8:00.96
  3. Sean Killion (USA) 8:02.09
  4. Scott Brackett (USA) 8:02.96
  5. Steffen Liess (GDR) 8:07.34
  6. Jeff Erwin (USA) 8:09.12
  7. Aleksandr Gaidukevich (URS) 8:21.01
  8. Carlos Scanavino (URU) 8:33.26
1500m freestyle
  1. Vladimir Salnikov (URS) 15:10.87
  2. Scott Brackett (USA) 15:17.34
  3. Eduard Petrov (URS) 15:25.28
  4. Jeff Erwin (USA) 15:31.70
  5. Steffen Liess (GDR) 15:37.32
  6. Tamas Daryni (HUN) 15:44.84
  7. Akhmad Hussein (SYR) 16:52.59
100m backstroke
  1. Igor Polyansky (URS) 56.02
  2. Sergei Zabolotnov (URS) 56.13
  3. Oleg Gavrilenko (URS) 56.86
  4. Andy Gill (USA) 56.93
  5. Charley Siroky (USA) 57.50
  6. Chris O’Neil (USA) 1:01.80
  7. Eric Avila (CRC) 1:04.52
200m backstroke
  1. Igor Polyansky (URS) 1:58.73
  2. Sergei Zabolotnov (URS) 2:00.10
  3. Oleg Gavrilenko (URS) 2:02.50
  4. Charley Siroky (USA) 2:04.84
  5. Zoltan Balajti (HUN) 2:06.04
  6. Andy Gill (USA) 2:06.64
  7. Karsten Shulz (GDR) 2:09.81
  8. Eric Avila (CRC) 2:18.30
100m breaststroke
  1. Dmitry Volkov (URS) 1:03.69
  2. Eduard Klimentyev (URS) 1:04.29
  3. Timur Podmarev (URS) 1:04.49
  4. Mark Vondermey (USA) 1:04.84
  5. Valery Lozik (URS) 1:05.11
  6. George Koch (USA) 1:05.16
  7. Ingo Grizivotz (GDR) 1:07.25
200m breaststroke
  1. Dmitry Volkov (URS) 2:17.72
  2. Valery Lozik (URS) 2:18.42
  3. Timur Podmarev (URS) 2:18.44
  4. Eduard Klimentyev (URS) 2:19.25
  5. Mark Vandermey (USA) 2:20.04
  6. Peter Szabo (HUN) 2:20.41
  7. George Koch (USA) 2:21.65
  8. Ingo Grizivotz (GDR) 2:24.02
100m butterfly
  1. Chris O’Neil (USA) 54.23
  2. Ken Flaherty (USA) 54.88
  3. Sergei Garro (URS) 55.11
  4. Konstantin Petrov (URS) 55.16
  5. Markel Geru (TCH) 55.26
  6. Aleksei Markovsky (URS) 55.31
  7. Melvin Stewart (USA) 56.06
  8. Stefan Gusgen (FRG) 56.19
  9. Aleksandr Prigoda (URS) 56.40
  10. Michael Artinger (FRG) 56.58
  11. Ron Karnaugh (USA) 56.58
  12. Andreas Berend (FRG) 56.91
  13. Marek Izydorchik (POL) 58.09
  14. Abulasha Dhali (BAN) 1:05.01
  15. Jaafar Hoder (LIB) 1:13.78
200m butterfly
  1. Melvin Stewart (USA) 2:00.83
  2. Matt Rankin (USA) 2:00.91
  3. Ken Flaherty (USA) 2:01.06
  4. Billy Stapleton (USA) 2:02.10
  5. Dmitry Pankov (URS) 2:02.35
  6. Aleksandr Prigoda (URS) 2:02.80
  7. Konstantin Petrov (URS) 2:03.13
  8. Marek Izydorczyk (POL) 2:04.17
  9. Holger Eikhoff (FRG) 2:08.56
  10. Michael Artinger (FRG) 2:12.10
200m individual medley
  1. Vadim Yaroshchuk (URS) 2:02.83
  2. Billy Stapleton (USA) 2:03.36
  3. Ron Karnaugh (USA) 2:04.56
  4. Aleksandr Sidorenko (URS) 2:05.66
  5. Matt Rankin (USA) 2:05.67
  6. Jeff Prior (USA) 2:05.78
  7. Sergei Pichugin (URS) 2:06.47
  8. Kristian Gessner (GDR) 2:07.08
  9. Holger Eikoff (FRG) 2:09.92
  10. Josef Hladkv (TCH) 2:10.95
  11. Michael Grebe (FRG) 2:11.67
  12. Jaafar Hoder (LIB) 3:01.69
400m individual medley
  1. Vadim Yaroshchuk (URS) 4:22.06
  2. Billy Stapleton (USA) 4:23.42
  3. Matt Rankin (USA) 4:25.02
  4. Jeff Prior (USA) 4:26.23
  5. Sergei Marinyuk (URS) 4:28.25
  6. Kristian Gessner (GDR) 4:29.39
  7. Sergei Pichugin (URS) 4:30.12
  8. Holger Eikhoff (FRG) 4:40.77
  9. Michael Grebe (FRG) 4:43.70
  10. Eric Avila (CRC) 5:00.31
4x100m medley relay

1. Soviet Union 3:42.83

  • Igor Polyansky
  • Dmitry Volkov
  • Sergei Garro
  • Nikolai Yevseyev

2. Soviet Union 3:43.66

  • Sergei Zabolotnov
  • Eduard Klimentyev
  • Aleksei Markovsky
  • Sergei Smiryagin

3. United States 3:46.03

  • Charley Siroky
  • George Koch
  • Ken Flaherty
  • Dave Kerska

4. Soviet Union 3:46.31

  • Oleg Gavrilenko
  • Timur Podmarev
  • Konstantin Petrov
  • Aleksandr Prigoda

5. Federal Republic of Germany 4:00.02

  • Michael Grebe
  • Holger Eikhoff
  • Andreas Berend
  • Stefan Gusgen
4x100m freestyle relay

1. Soviet Union 3:20.77

  • Sergei Smiryagin
  • Gennady Prigoda
  • Aleksei Markovsky
  • Nikolai Yevseyev

2. United States 3:23.52

  • Randy Everatt
  • Dave Kerska
  • Paul Robinson
  • John Sauerland

3. United States 3:29.36

  • Adam Schmitt
  • Charley Siroky
  • Ron Karnaugh
  • Chris O’Neil

4. Federal Republic of Germany 3:34.74

  • Andreas Berend
  • Holger Eikhoff
  • Michael Artinger
  • Stefan Gusgen
4x200m freestyle relay

1. United States 7:21.75

  • Paul Robinson
  • Sean Killion
  • Randy Everatt
  • John Witchell

2. Soviet Union 7:21.83

  • Veniamin Tayanovich
  • Gennady Prigoda
  • Aleksandr Chayev
  • Nikolai Yevseyev

3. United States 7:26.84

  • Jeff Prior
  • Charley Siroky
  • Dave Kerska
  • Scott Brackett
Women's competition
2
50m freestyle
  1. Angel Myers (USA) 25.60
  2. Inna Abramova (URS) 26.18
  3. Kathy Coffin (USA) 26.18
  4. Kerstin Kielgas (GDR) 26.89
  5. Irina Gapon (URS) 26.94
  6. Peggy Ehniken (GDR) 28.16
100m freestyle
  1. Angel Myers (USA) 56.48
  2. Kathy Coffin (USA) 56.93
  3. Paige Zemina (USA) 56.97
  4. Kerstin Kielgas (GDR) 57.84
  5. Dagmar Hase (GDR) 57.96
  6. Yelena Dendeberova (URS) 58.20
  7. Inna Abramova (URS) 58.48
  8. Stacy Cassiday (USA) 58.64
  9. Irina Gapon (URS) 59.43
200m freestyle
  1. Kerstin Kielgas (GDR) 2:01.91
  2. Dagmar Hase (GDR) 2:02.99
  3. Stacy Cassiday (USA) 2:03.15
  4. Lisa Gillespie (USA) 2:03.76
  5. Yelena Dendeberova (URS) 2:04.09
  6. Julia Gorman (USA) 2:04.29
  7. Svetlana Kopchikova (URS) 2:04.42
  8. Anke Moehring (GDR) 2:05.59
  9. Vanya Argirova (URS) 2:06.13
400m freestyle
  1. Kathy Hettche (USA) 4:11.53
  2. Anke Moehring (GDR) 4:12.50
  3. Noemi Lung (ROM) 4:12.53
  4. Leslie Daland (USA) 4:13.89
  5. Janet Evans (USA) 4:16.74
  6. Andrea Orosz (HUN) 4:17.91
  7. Grit Rikhter (GDR) 4:19.01
  8. Eniko Palencsar (SYR) 4:20.51
  9. Antoaneta Strumenlieva (BUL) 4:23.49
  10. Natalya Kuzmina (URS) 4:26.86
800m freestyle
  1. Leslie Daland (USA) 8:30.40
  2. Kathy Hettche (USA) 8:30.80
  3. Janet Evans (USA) 8:38.07
  4. Anke Moehring (GDR) 8:39.09
  5. Grit Rikhter (GDR) 8:44.37
  6. Enika Palencsar (ROM) 8:45.26
  7. Jennifer Linder (USA) 8:45.64
  8. Antoaneta Strumenlieva (BUL) 8:57.38
  9. Natalya Kuzmina (URS) 9:02.70
  10. Anna Rezer (URS) 9:35.94
1500m freestyle
  1. Leslie Daland (USA) 16:15.88
  2. Anke Moehring (GDR) 16:20.30
  3. Janet Evans (USA) 16:24.92
  4. Enika Palencsar (ROM) 16:34.95
  5. Jennifer Linder (USA) 16:38.46
  6. Grit Rikhter (GDR) 16:47.12
  7. Antoaneta Strumenlieva (BUL) 17:02.03
  8. Natalya Kuzmina (URS) 17:04.96
  9. Monika Gyuro (HUN) 17:06.50
  10. Anna Rezer (URS) 18:30.66
100m backstroke
  1. Carmen Bunaciu (ROM) 1:02.63
  2. Aneta Patrascoiu (ROM) 1:02.63
  3. Natalya Shibayeva (URS) 1:02.93
  4. Birte Weigang (GDR) 1:03.30
  5. Laura McLean (USA) 1:03.43
  6. Marion Sperka (GDR) 1:03.74
  7. Beth Barr (USA) 1:03.88
  8. Tori Trees (USA) 1:04.38
  9. Irina Tolstaya (URS) 1:05.82
  10. Bistra Gospodinova (BUL) 1:05.99
200m backstroke
  1. Aneta Patrascoiu (ROM) 2:11.69
  2. Andrea Hayes (USA) 2:13.99
  3. Laura McLean (USA) 2:14.62
  4. Natalya Shibayeva (URS) 2:15.02
  5. Beth Barr (USA) 2:15.45
  6. Marion Sperka (GDR) 2:16.49
  7. Tori Trees (USA) 2:18.78
  8. Irina Tolstaya (URS) 2:20.58
  9. Bistra Gospodinova (BUL) 2:22.85
100m breaststroke
  1. Tanya Bogomilova (BUL) 1:10.21
  2. Yelena Volkova (URS) 1:10.46
  3. Kathy Smith (USA) 1:12.26
  4. Natalya Kuzmina (URS) 1:12.64
  5. Peggy Ehnikhen (GDR) 1:13.03
  6. Larisa Moreva (URS) 1:13.13
  7. Dorota Chulak (POL) 1:13.80
  8. Amy Shaw (USA) 1:13.96
  9. Christy Richardson (USA) 1:14.01
  10. Karin Schwarz (FRG) 1:15.45
200m breaststroke
  1. Yelena Volkova (URS) 2:29.84
  2. Tanya Bogomilova (BUL) 2:30.93
  3. Amy Shaw (USA) 2:33.43
  4. Larisa Moreva (URS) 2:33.98
  5. Suzanna Bernike (GDR) 2:34.39
  6. Kathy Smith (USA) 2:35.80
  7. Natalya Miroshnik (URS) 2:36.01
  8. Peggy Ehnikhen (GDR) 2:36.31
  9. Dorota Chulak (POL) 2:40.77
100m butterfly
  1. Birte Weigang (GDR) 1:00.36
  2. Carmen Bunaciu (ROM) 1:01.56
  3. Angel Myers (USA) 1:01.74
  4. Kelly Davies (USA) 1:01.93
  5. Melanie Buddemeyer (USA) 1:01.94
  6. Tatyana Kurnikova (URS) 1:02.16
  7. Terri O’Laughlin (USA) 1:02.58
  8. Bistra Gospodinova (BUL) 1:03.27
  9. Yelena Osadchuk (URS) 1:03.77
  10. Ina Boyermann (FRG) 1:04.96
200m butterfly
  1. Kelly Davies (USA) 2:12.49
  2. Julia Gorman (USA) 2:13.60
  3. Jennifer Linder (USA) 2:14.29
  4. Yelena Osadchuk (URS) 2:15.34
  5. Tatyana Kurnikova (URS) 2:17.62
  6. Inna Bajermann (FRG) 2:24.53
200m individual medley
  1. Noemi Lung (ROM) 2:17.32
  2. Yelena Dendeberova (URS) 2:18.03
  3. Tanya Bogomilov (BUL) 2:18.68
  4. Sonia Blagova (BUL) 2:18.87
  5. Andrea Hayes (USA) 2:18.91
  6. Julia Gorman (USA) 2:19.09
  7. Svetlana Kopchikova (URS) 2:19.95
  8. Suzanna Bernike (GDR) 2:21.20
  9. Laura McLean (USA) 2:21.52
  10. Amy Shaw (USA) 2:32.00
400m individual medley
  1. Noemi Lung (ROM) 4:43.17
  2. Andrea Hayes (USA) 4:51.47
  3. Sonia Blagova (BUL) 4:52.40
  4. Yelena Dendeberova (URS) 4:52.86
  5. Svetlana Kopchikova (URS) 4:56.29
  6. Janet Evans (USA) 4:59.80
4x100m medley relay

1. United States 4:12.54

  • Laura McLean
  • Kathy Smith
  • Kelly Davies
  • Angel Myers

2. Soviet Union 4:13.15

  • Natalya Shibayeva
  • Yelena Volkova
  • Tatyana Kurnikova
  • Yelena Dendeberova

3. United States 4:15.33

  • Beth Barr
  • Amy Shaw
  • Melanie Buddemeyer
  • Kathy Coffin

4. United States 4:16.64

  • Tori Trees
  • Christy Richardson
  • Terri O’Laughlin
  • Paige Zemina

5. Bulgaria 4:18.02

  • Sonia Blagova
  • Tanya Bogomilov
  • Bistra Gospodinova
  • Vanya Argirova

6. Soviet Union 4:18.83

  • Irina Tolstaya
  • Natalya Kuzmina
  • Yelena Osadchuk
  • Svetlana Kopchikova
4x100m freestyle relay

1. United States 3:47.68

  • Kathy Coffin
  • Paige Zemina
  • Angel Myers
  • Stacy Cassiday

2. Soviet Union 3:51.21

  • Svetlana Kopchikova
  • Inna Abramova
  • Tatyana Kurnikova
  • Yelena Dendeberova

3. United States 3:52.19

  • Melanie Buddemeyer
  • Julia Gorman
  • Lisa Gillespie
  • Kelly Davies

4. German Democratic Republic 3:53.39

  • Kerstin Kielgas
  • Dagmar Hase
  • Anke Moehring
  • Grit Rikhter
4x200m freestyle relay

1. United States 8:10.49

  • Paige Zemina
  • Julia Gorman
  • Kathy Coffin
  • Andrea Hayes

2. United States 8:11.08

  • Kathy Hettche
  • Lisa Gillespie
  • Kelly Davies
  • Stacy Cassiday

3. German Democratic Republic 8:11.58

  • Dagmar Hase
  • Grit Rikhter
  • Anke Moehring
  • Kerstin Kielgas

4. Bulgaria 8:34.37

  • Vanya Argirova
  • Antonaneta Strumenlieva
  • Tania Bogomilova
  • Sonia Blagova

5. Soviet Union 8:46.04

  • Svetlana Kopchikova
  • Anna Rezer
  • Yelena Osadchuk
  • Natalya Kuzmina