1986 Goodwill Games Results

Tennis

Men's competition
2
Singles
  1. Andrei Chesnokov (URS)
  2. Marjan Vajda (TCH)
  3. Brad Pierce (USA)
  4. Aleksandr Zverev (URS)
Participants
  • Gyorgy Sarretti (HUN)
  • Bassam Ali Hajeri (KUW)
  • Aleksandr Volkov (URS)
  • Kelly Jones (USA)
  • Juan Ramon Naves Palou (ESP)
  • Dorel Pop (ROM)
  • Karel Novachek (TCH)
  • Jay Berger (USA)
  • Zurmendi (URU)
  • Alnajri (KUW)
  • Diaz Gomez (ARG)
  • Vladimir Gabrichidze (URS)
  • Andras Nemes (HUN)
  • Gustavo Merbilha (ARG)
  • Konstantin Glavas (URS)
  • Teodor Batchev (BUL)
  • Bobby Blair (USA)
  • Sergei Leonjuk (URS)
  • Adrian Popovici (ROM)
  • Komii Muntazir (TAN)
  • Valdemar Rogowski (POL)
  • Ruslan Paynov (BUL)
  • Run Yisa (KAM)
  • Thomas Emmrich (GDR)
  • Ljach Bienkowski (POL)
  • Madhusudan Mehta (TAN)
  • M. Phillipini (URU)
  • Luke Jenson (USA)
Doubles
  1. Sergei Leonyuk (URS)
    Aleksandr Zverev (URS)
  2. Karel Novachek (TCH)
    Marjan Vajda (TCH)
  3. Luke Jenson (USA)
    Brad Pierce (USA)
  4. Jay Berger (USA)
    Kelly Jones (USA)
Participants

Grecce

  • Konstantinos Georgoula
  • Konstantinos Glavas

Uruguay

  • M. Phillipini
  • Zurmend

German Democratic Republic

  • Thomas Emmrich
  • Ralf Lichtenfeld

Soviet Union

  • Vladimir Gabrichidze
  • Aleksandr Volkov

Romania

  • Dorel Pop
  • Adrian Popovici

Kuwait

  • Om Peul
  • Run Yisa

Kuwait

  • Bassam Ali Hajeri
  • Ahmad Ashikanani

Hungary

  • Andras Nemes
  • Gyorgy Sarretti

Argentina

  • Diaz Gomez
  • Gustavo Merbilha

Spain

  • Martinec Aparisi
  • Juan Ramon Naves

Poland

  • Ljach Bienkowski
  • Valdemar Rogowski

Bulgaria

  • Teodor Batchev
  • Ruslan Raynov
Women's competition
2
Singles
  1. Caroline Kuhlman (USA)
  2. Beverly Bowes (USA)
  3. Svetlana Parkhomenko (URS)
  4. Larisa Savchenko (URS)
Participants
  • Yelena Yeliseenko (URS)
  • Cerdan Merono (ESP)
  • Dora Rangelova (BUL)
  • Florentine Kurpene (ROM)
  • Marcela Skuherska (TCH)
  • Elizabieta Zaboklicka (POL)
  • Reka Szikszay (HUN)
  • Teodora Tache (ROM)
  • Fotini Priovolou (ITA)
  • Maryann Werdel (USA)
  • Ronni Reis (USA)
  • Liliya Meskhi (URS)
  • Maria Labat (ARG)
  • Marina Kondova (BUL)
  • Anabella Radics (ARG)
  • Amanda Mitropoulou (GRE)
  • Kastner Mirella Castello (ESP)
  • Zita Jeremin (POL)
  • Natalya Zvereva (URS)
  • Iva Budarova (TCH)
Doubles
  1. Svetlana Parkhomenko (URS)
    Larisa Savchenko (URS)
  2. Iva Budarova (TCH)
    Marcela Skuherska (TCH)
  3. Caroline Kuhlman (USA)
    Ronni Reis (USA)
  4. Liliya Meskhi (URS)
    Natalya Zvereva (URS)
Particpants

Hungary

  • Lilla Buza
  • Reka Szikszay

Grecce

  • Amanda Mitropoulou
  • Fotini Priovolou

United States

  • Beverly Bowes
  • Maryann Werdel

Spain

  • Kastner Mirella Castello
  • Cerdan Merono

Romania

  • Florentine Kurpene
  • Teodora Tache

Argentina

  • Maria Labat
  • Anabella Radics

Bulgaria

  • Marina Kondova
  • Dora Rangelova

Poland

  • Zita Jeremin
  • Elizbieta Zaboklicka